Jak uspořádat maturitní ples?

V prostředí maturitních plesů se pohybujeme dlouho a za tu dobu jsme nasbírali spoustu poznatků a zkušeností od přípravy až po finální provedení maturitního plesu. Níže vám proto nabízíme návod, který vám může pomocí s přípravou i vašeho maturitního plesu. Provede vás nejdůležitějšími body přípravy tak, aby jste na nic podstatného nezapomněli. Nejedná se o vyčerpávající návod, protože vaše představy jsou neomezené, ale rozhodně může být základní stavební kostrou každého maturitního plesu. Je jen na vás, co si ve finále postavíte :-).

 

 

 • vybrat místo a termín konání plesu

Termín a místo konání plesu je zásadně ovlivněno tím, jaký kulturní dům vyberete a seženete a na jeho obsazenosti. Čím dříve začnete řešit tuto záležitost, tím větší výber budete mít. Poptejte více kulturních zařízení i v okolí. Ceny pronájmů sálů se mohou značně lišit. Mnohdy cena pronájmu záleží i na konktrétním termínu konání.

 

 • oznamovací povinnost

Na místně příslušné úřady je třeba podat oznámení o pořádání plesu a o pořádání tomboly. Dále je potřeba zaplatit autorské poplatky za veřejnou produkci (OSA, Intergram). Poplatky se určují na základě počtu návštěvníků plesu, ceny vstupenek a playlistu, který obsahuje všechny skladby a písníčky, které na plese zazní.

 

 • najmout moderátora večera

Dobrý moderátor není jen uvaděč, ale manažer celého plesového večera. Na jeho výkonu záleží, jak celý ples dopadne. Moderátor řídí celý program, koordinuje jednotlivá vystoupení a musí umět reagovat a řešit nepředvídatelné situace, které mohou během plesu nastat. Špatný moderátor může ples úplně pohřbít, proto vybírejte jen vyzkoušené profesionály. Šetřit se opravdu nevyplatí. 

 

 • najmout kapelu

Dalším důležitým stavebním článkem je dobrá kapela. Měla by mít atraktivní a široký hudební playlist, který zaujme různorodé půblikum. Musí umět zahrát k tanci a poslechu a nesmí hrát falešně!

 

 • objednat fotografa

Správný výběr platí u fotografa vašeho maturitního plesu dvojnásob. Proto by měli maturanti  věnovat této záležitosti zvláštní pozornost. Maturitní ples je jednou z nejvýznamnějších událostí vašeho živata a proto si zaslouží být zachycen tím nejlepším způsobem. Fotografie z maturitního plesu jsou krásnou vzpomínkou na celý život nejen pro vás, ale i pro vaší rodinu a přátele. Objednat fotografa.

 

 • objednat kameramana

Kameraman je další důležitou součástí maturitního plesu. Podařené video z plesu přináší kontinuální reportáž o průběhu plesu i něco navíc.

 

 • najmout DJ pro popůlnoční zábavu

Na každém správném maturitním plese by neměl chybět dobrý DJ, který se postará o vyvrcholení večera v podobě parádní taneční párty. Správný DJ by měl hrát takovou hudbu, která se bude líbit celé třídě. Proto se předem domluvte na hudebním stylu a písničkách, které chcete hrát.

 

 • vymyslet a sestavit program maturitního plesu

Ideálně celá třída by se měla sejít a domluvit se na programu maturitního plesu. Rozdělit si kompetence a povinnosti, kdo, co a do kdy zajistí! Měli byste se domluvit na jednotlivých bodech programu, jeho členění a časovém plánu.

 

 • vybrat taneční vystoupení a doprovodný program

Každý ples je vhodné doplnit o nějaké taneční vystoupení, případně netradiční kulturní vložku. Ples je vhodné zahájit tanečním vystoupením a v průběhu plesu program okořenit další show (taneční ukázka, sportovní ukázka, barmanská show apod.).

 

 • zajistit šerpy, stužky a skleničky na přípitek

Dále potřeba objednat výrobu šerp nebo stužek a skleniček na přípitek. Specializovaná reklamní agentura vám nabídne širokou nabídku druhů a provedení a objednané zboží dodá v garantovaném termínu a kvalitě!

 

 • pozvánky, vstupenky, program, plakáty a propagace plesu

Žádný maturitní ples se neobejde bez pořádné propagace. Potřebujete vyrobit pozvánky, vstupenky, program plesu, letáky a plakáty. K tomuto účelu opět potřebujete agenturu, která vám vše potřebné navrhne a dodá. Dobrá agentura vám nabídne komplexní služby na jenmom místě. Nezapomeňte na propagaci plesu. Rozeslat pozvánky, letáky a vyvěsit plakáty na veřejných místech ve vašem okolí.

 

 • připravit tombolu

Je potřeba sehnat ceny do tomboly a připravit výherní lístky do tomboly. Čím zajímavější a hodnotnější ceny získáte, tím více výherních lístků prodáte. Oběhněte místní firmy, obchody a společnosti s nabídkou propagace a sponzorováním plesu.

 

 • připravit a secvičit nástup a půlnoční překvapení

Buď sami, nebo s přispěním nějakého choreografa si připravit choreografií slavnostního nástupu maturantů. A samozřejmě vybrat také odpovídající hudbu. Dále připravit vystoupení a rekvizity na půlnoční překvapení. Není také od věci vyzkoušet oblékání šerpy.

 

 • vybrat a zajistit výzdoba sálu

Aby sál nepůsobyl strohým dojmem, je potřeba ho vyzdobit. Záleží na vašem vkusu a šikovnosti, co a jak vyzdobíte. Mohou to být balónkové dekorace, květinové dekorace v sále a na stolech, ale také občerstvení a program na stolech hostů. Pokud budete mít ples nějak tématicky laděný, můžete sál doplnit o tématické kulisy.

 

 • pár důležitých typů na závěr

- domluvte si a vyzkoušejte ozvučení plesu (mikrofony a přehrávání vašich skladeb)

- vybrat hudbu pro individuální nástup jednotlivých maturantů

- nástup každého maturanta doplnit o čtený medailonek, případně video projekci

- nástup na šerpování po červeném koberci vypadá efektněji

- na zlatý déšť si pořiďtě velkou plachtu nebo padák

 - je dobré mít připravená košťata a nádoby na sbírání mincí po zlatém dešti